Strony

niedziela, 17 lipca 2016

"Rewizja" Remigiusz Mróz; Liebster Blog Award



"Szary człowiek kontra wielka korporacja. Dyskryminacja kontra tolerancja. Chyłka kontra Oryński"




W tym roku Remigiusz Mróz powrócił ze swoim thrillerem prawniczym i tym samym w ręce czytelników wpadła "Rewizja". Wcześniejszymi odsłonami losów niereformowanej mecenas Joanny Chyłki, były "Kasacja" oraz "Zaginięcie".
Powieść rozpoczyna się od strasznego wydarzenia, czyli podwójnego morderstwa. Żona i córka cygańskiego robotnika z Ursynowa zostają brutalnie zamordowane. Szybko okazuje się, że jak na zupełnie przeciętną rodzinę miały wykupioną ogromnie wysoką polisę na życie, wówczas wszystkie podejrzenia spadają na na ich męża i ojca, czyli Bukano. Rom zostaje oskarżony o morderstwo własnej żony i córki. Na jego drodze pojawia się jednak adwokat Joanna Chyłka, która niedawno utraciła swoją wysoką pozycję zawodową i  obecnie udziela porad prawniczych za marne pieniądze, do tego coraz bardziej popada w nałóg alkoholowy. 
Joanna to z jednaj strony kobieta silna, pragnąca udowodnić wszystkim, że mimo wszelkich przeciwności losu nadal jest dobrym adwokatem, natomiast z drugiej strony jest to kobieta, która coraz bardziej upada na dno, z powodu alkoholizmu. Poza tym bohaterka skrywa jakieś rodzinne tajemnice, o których nie chce pamiętać, ani tym bardziej nie chce rozmawiać. Jak na adwokata Chyłka ma specyficzne podejście do życia i otaczającej jej rzeczywistości, poza tym jest negatywnie nastawiona do społeczności cygańskiej, nie przeszkadza jej to jednak zająć się sprawą Bukano, chce za wszelką cenę odegrać się na swoim dawnym pracodawcy. Zaczyna, więc prowadzić własne śledztwo, często narażając życie zapuszczając się do cygańskich środowisk. Momentami to prawdopodobnie alkohol pomaga jej w zdobywaniu nowych informacji o swoim kliencie oraz morderstwie. Z determinacją i zawziętością odsłania kolejne dna tej zagmatwanej sprawy, w którą okazuje się, że zamieszany jest nie tylko wyklęty ze społeczności cygańskiej Bukano, ale również pozbawieni wszelkich skrupułów prawnicy. 
Fabuła książki jest wciągająca i zaskakująca, czytelnik pragnie poznać kolejne wydarzenia, do końca nie ma pewności, kto tak naprawdę jest mordercą. Bohaterowie są bardzo zróżnicowani oraz doskonale scharakteryzowani, ich język, wygląd i zachowania idealnie ukazują ich charakter. 
Jedynym minusem tej książki jest to, że momentami akcja wydaje się być zbyt mało dynamiczna i emocjonująca. 
Niestety nie mogę napisać wam nic więcej o tej książce ponieważ mogłabym zepsuć wam przyjemności wynikającą z czytania i odkrywania coraz to nowszych i coraz to bardziej zaskakujących faktów.



Zostałam również nominowana przez Atramentowe ruiny do Liebster Blog Award. Bardzo dziękuję za nominację i mam nadzieję, że odpowiedzi się Wam spodobają. Tym razem nie wymyślałam pytań i nikogo nie nominuję.


1. Ulubiona seria/ lub pojedyncza książka?
Jeśli chodzi o serie to u mnie, w tym momencie na pierwszym miejscu jest "Gra o tron" G. R. R. Martina.
2. Czy słuchasz muzyki podczas czytania? Jeśli tak to jakiej?
Nie słucham muzyki gdy czytam, zdecydowanie wolę ciszę.
3 Podczas czytania wolałbyś/ wolałabyś słuchać muzyki klasycznej, czy piosenek zawierających tekst?
Tak jak pisałam w poprzednim pytaniu, nie słucham muzyki podczas czytania, ale jeśli musiałabym wybrać, to zdecydowałabym się raczej na muzykę klasyczną. 
4.Znienawidzony bohater/ bohaterka?
W wielu książkach występowały postacie, które mnie denerwowały, irytowały, czy po prostu nie przypadły mi do gustu, ale raczej nie mam takiej bohaterki, czy bohatera, którego bym wręcz nienawidziła.
5. Co sądzisz o zaginaniu rogów książek, w celu zaznaczenia jakiegoś fragmentu?
Jetem przeciwnikiem takiego rodzaju zaznaczania w książkach, chociaż ze smutkiem muszę przyznać, że również mi zdarzy się czasami tak zrobić. Uważam jednak, że najlepszym rozwiązaniem są zakładki.
6. Jaki gatunek literacki preferujesz?
Sięgam po każdy gatunek, nie ograniczam się, ciężko jest mi więc podać jakiś konkretny. Lubię książki, które mają do rozwiązania jakąś tajemnicę, zagadkę, książki historyczne, przygodowe, fantastyczne, obyczajowe, miłosne również, ale nie płytkie i schematyczne romanse.
7 Najdziwniejsze miejsce w jakim czytałaś?
Czytam praktycznie wszędzie, autobus, plaża, poczekalnia do lekarza. Ale nie wiem, czy są to miejsca odpowiednio dziwne .
8. Czy jesz lub pijesz podczas czytania?
Nie jem podczas czytania, ale przeważnie piję wtedy ulubioną zieloną herbatę.
9. Trójkąty miłosne czy schematyczna fabuła?
Schematy są  nudne!
10. Ulubiony autor/ autorka?
Mam wielu ulubionych autorów, więc za dużo było by ich do wymieniania. Powracam do pisania bloga z podwójną energią, więc mam nadzieję, że uda mi ich tutaj wam przedstawić.
11. Ile miałeś/ miałaś lat, gdy zaczęła się twoja przygoda z czytaniem? 
Książki w moim życiu są od zawsze. Gdy jeszcze nie potrafiłam czytać, to zawsze robili to za mnie moi rodzice, więc już od najmłodszych lat mój zbiór bajek oraz baśń był dość okazały. Czytanie od zawsze było dla mnie czymś oczywistym i niezwykłym.




15 komentarzy:

  1. Kolejno ubywają książki z topu listy, coraz bliżej do spotkania z książkami tego autora, jestem bardzo ciekawa, jakie na mnie zrobią wrażenie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że zaczyna się naprawdę ciekawie ta książka! Wiadomo, wszystko ma swoje minusy. Pomyślę nad nią. :) Pewnie, że nie ma sensu się ograniczać, po co to komu. :D Powodzenia i oby blogowanie sprawiało Ci masę radości. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak ktoś lubi takie klimaty, to warto ją przeczytać ;)

      Usuń
  3. Dzięki za recenzję! ;) PS. Też popijam zieloną herbatę przy czytaniu. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To ja dziękuję za komentarz! A zielona herbata jest najlepsza ;)

      Usuń
  4. Hej, nominowałam Cię do Liebster Blog Award, zapraszam!
    http://podroze-w-ksiazki.blogspot.com/2016/07/liebster-blog-award-1-i-2.html

    OdpowiedzUsuń
  5. Oj chodzi za mną ta książka już trochę czasu :D Może niedługo przestanie i zdecyduję się na jej zakup :) Pozdrawiam! Dolina Książek

    OdpowiedzUsuń
  6. Mi akcja wydawała się dynamiczna, ale najbardziej cenię "Rewizję" za wejście w środowisko polskich Romów, o których wcześniej mało wiedziałam. Czekam niecierpliwie na kontynuację. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się środowisko Romów jest w tej książce bardzo dobrze scharakteryzowane ;)

      Usuń
  7. Nigdy nie słyszałam o tej książce ale fajnie ją opisałaś :) zachęcająco :) Trudno jest znaleźć dobry polski kryminał :)

    Pozdrawiam :)
    http://czarodziejka-ksiazek.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Twórczość Mroza jeszcze przede mną :)

    OdpowiedzUsuń