niedziela, 30 lipca 2017

"Stulecie Winnych" - "Ci, którzy przeżyli" Ałbena Grabowska



Zabory, nadzieje na odzyskanie niepodległości, pierwsza wojna światowa, epidemia hiszpanki, a w tym wszystkim oni - Winni. Rodzina, jakich wiele było w tamtym czasie. Kochają, nienawidzą, walczą, umierają, a to wszystko w obliczu strasznych niebezpieczeństw. 


Pierwszy tom sagi "Stulecie Winnych" obejmuje 25 lat życia rodziny Winnych, mieszkających w niewielkiej miejscowości, jaką jest Brwinów.
Akcja powieść rozpoczyna się w 1914 roku i trwa do wybuchu drugiej wojny światowej.
Przez te wszystkie lata bohaterowie muszą mierzyć się z przeróżnymi przeciwnościami losu, od tych typowo codziennych do tych niewyobrażalnie dramatycznych, jak pierwsza wojna światowa, epidemia hiszpanki, czy wybuch drugiej wojny światowej. Winni przez cały ten czas próbują żyć normalnie. Rodzą się im dzieci, zakochują się, popełniają różnego rodzaju błędy, wykazują się również bohaterstwem, aby chronić swoich najbliższych. 

Tom "Ci, którzy przeżyli" rozpoczyna się od bardzo dramatycznego wydarzenia. Młoda Kasia zaczyna rodzić, podczas porodu pojawiają się jednak komplikacje, które doprowadzają do śmierci kobiety. Na świat przychodzą jednak dwie dziewczynki Maria oraz Anna. Wówczas Stanisław, czyli zamknięty w sobie, ale za to bardzo zdolny stolarz, nie tylko musi poradzić sobie z nagłą śmiercią ukochanej żony oraz opieką nad nowo narodzonymi córeczkami, ale także musi otoczyć opieką swoich dwóch starszych synów. Ogromnym wsparciem dla Stanisława w tym trudnym momencie, okazuje się być jego matka Bronisława. Winnna może i nie pochodzi z zamożnej rodziny, ale jest jednk niezwykle inteligentną i oczytaną osobą. 
Ciekawą postacią jest również mąż Bronisławy - Antoni. Antoni może wydawać się osobą, która nie radzi sobie z życiem, ponieważ często sięga po alkohol i przestaje pracować. Jednak w momencie, gdy jego najbliższym grozi niebezpieczeństwo, okazuje się być postacią, która wykazuje się nie lada sprytem i odwagą. 
Ważnymi bohaterami w książce są również bliźniaczki, czyli Anna i Maria. Dziewczynki choć bardzo do siebie podobne, niewyobrażalnie się od siebie różnią. Ania po za tym posiada pewien dar, który jednocześnie intryguje jak i przeraża, zarówno ją samą jak i jej najbliższych. 

Oprócz Stanisława, Bronisławy, Antoniego i bliźniaczek, w książce występuje cała masa innych postaci, takich jak ciotki, wujowie, kuzyni, czy mieszkańcy Brwinowa.
Ałbena Grabowska w swojej sadze stworzyła charakterystycznych, nieoczywistych i nietuzinkowych bohaterów, których czytelnik bez problemu zapamiętuje i darzy całą gamą uczuć. Jedne postacie podziwia i im kibicuje, inne natomiast nie darzy sympatią. Taki wachlarz bohaterów sprawia, że książka okazuje się być niezwykle ciekawą powieścią.

Akcja książki jest wartka. Pisarka płynnie przechodzi z opisu jednego wydarzenia do drugiego, którego akcja dzieje się rok czy dwa lata później. A czytelnik wciąż jest ciekawy, jaki losy czeka poszczególne postacie.
Ałbena Grabowska w mistrzowski sposób wplotła losy swoich bohaterów, w wydarzenia historyczne, które naprawdę miały miejsce. Dzięki temu czytelnik może poznać życie zwykłych ludzi w czasie pierwszej wojny światowej. Razem z nimi przeżywać strach, w momencie, gdy żołnierze wkraczają do Brwiona i zaczynają mordować oraz grabić, następnie, gdy szerzy się epidemia hiszpanki drżeć o życie bohaterów. Również wybuch drugiej wojny światowej zaskakuje nas tak samo jak bohaterów sagi, którzy po raz kolejny muszą stawić czoła wojennym okrucieństwom, ale o tym dowiadujemy się dopiero w drugim tomie powieści.

Oprócz prawdziwych wydarzeń historycznych w książce pojawiają się autentyczne miejsca i postacie. Mamy tutaj między innymi wille Stawisko, która jest własnością słynnego pisarza Jarosława Iwaszkiewicza. To właśnie u niego spotyka się cała masa ludzi związanych z literaturą oraz całym kulturowym światem. Pisarka porusza w swojej powieści również skłonności homoseksualne tego poety.  Oprócz Iwaszkiewicza pojawia się również dyplomata Tadeusz Wierusz – Kowalski oraz lekarz i pedagog Janusz Korczak.

Saga Ałbeny Grabowskiej "Stulecie winnych", to naprawdę dobra pozycja literacka. Historia przedstawiona przez tę pisarkę niezmiernie wciąga. Czytelnik jest wciąż ciekawy tego, co dalej wydarzy się z przedstawionymi bohaterami.
Przede mną jeszcze dwa pozostałe tomy i już nie mogę się doczekać, kiedy zacznę je czytać.

Znacie tę sagę? Co o niej sądzicie? 






23 komentarze:

  1. Opis książki brzmi bardzo ciekawie:) Lubię takie powieści z wątkiem historycznym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli lubisz w książkach wątki historyczne, to ta saga na pewno ci się spodoba :)

      Usuń
  2. Tej sagi nie znam, ale skoro pojawia się tam motyw wojny, to raczej sobie teraz odpuszczę.. sporo się już naczytalam ksiazek o tej tematyce i wolę czytac jednak przyjemniejsze lektury:) Mysle jednak, ze jak kiedys najdzie mi ochota na takie ksiazki to na pewno sięgnę po tą, wydaje się interesujaca:)
    (recenzentka-ksiazek.blogspot.com)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spróbuj ją kiedyś przeczytać, naprawdę warto :)

      Usuń
  3. Nie czytałam żadnej książki tej autorki, ale słyszałam o niej sporo dobrego. Może kiedyś przeczytam jakąś jej książkę ;).

    Pozdrawiam, a w wolnej chwili zapraszam do siebie zakladkadoksiazek.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam książki tej autorki. Mogę polecać ją w ciemno.
    Dziękuję za odwiedziny i obserwuję :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja odkryłam ją niedawno i bardzo podoba mi się jej twórczość :)

      Usuń
  5. Nie znam tej sagi, ale bardzo zainteresowała mnie nią Twoja recenzja. Wpisałam tytuł na listę do przeczytania.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawa recenzja, jednak książka kompletnie nie w moim guście. No i mało polskich autorów generalnie czytam, bo jakoś mi nie podchodzą.
    Zostaję także i zapraszam do siebie częsciej :)
    Podrugiejstronieokładki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! Szkoda, że nie czytasz książek polskich pisarzy, jest tyle świetnych utworów :)

      Usuń
  7. Bardzo lubię sagi rodzinne a jeśli jeszcze jest tło historyczne to już cud, miód i orzeszki ;-). Tytuł zapisuję i ba pewno przeczytam, pozdrowienia:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli lubisz takie klimaty, to ta saga na pewno ci się spodoba ;)

      Usuń
  8. Fanie, że tak wciąga. Może sama do niej zajrzę.
    Kochane książki

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie znam tej sagi, ale czytałam inną książkę autorki i szalenie mi się podobała. Bardzo chciałabym przeczytać i ten cykl, ale zawsze jest coś :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli podobała ci się inna książka tej pisarki, to ta saga na pewno przypadnie ci do gustu :)

      Usuń
  10. Mam tę sagę w planach.. Ale ciągle nie mam czasu :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem coś o braku czasu... Ale warto go trochę znaleźć, żeby przeczytać tę sagę ;)

      Usuń
  11. Nie znam twórczości autorki, ale tematyka jak najbardzie trafia w mój gust!
    Pośredniczka książek

    OdpowiedzUsuń
  12. Mi nie udało się wejść w klimat Ałbeny Grabowskiej, - książek ma kilka, a żadna nie przypadła mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  13. Lubię zanurzać się w książkach tej autorki, przyjemnie spędzam z nimi czas. :)
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  14. lubię powieści historyczne, dlatego chętnie przeczytam tę książkę. początek historii jest dosyć emocjonujący :D pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń