poniedziałek, 14 września 2015

Halina Poświatowska


 Halina Poświatowska, to polska poetka, urodzona w Częstochowie 9 maja 1935 roku, zmarła w Warszawie 11 października 1967 roku.

Pierwszy post na blogu postanowiłam poświęcić mojej ukochanej poetce Halinie Poświatowskiej. 
Uwielbiam literaturę, od zawsze interesowałam się książkami, pisarzami, poetami. Kocham szukać nowych autorów, obcować z różnymi gatunkami literackimi, a moje studia w pewien sposób zachęcają mnie i zmuszają do pogłębiania i rozszerzania mojej wiedzy. Halinę poznałam dzięki mojej przyjaciółce, która pewnego dnia przyniosła jej wiersze i powiedziała tylko: "Przeczytaj". Od tego momentu stałam się wielką fanką i miłośniczką twórczości Poświatowskiej. 


Nie potrafię, tylko zrozumieć dlaczego jej osoba jest pomijana w edukacji szkolnej, nie spotkałam się jeszcze, żeby jej wiersze omawiane były na zajęciach języka polskiego. Może ktoś z Was ma inne doświadczenia?
Wydaje mi się, że brak Haliny w "szkole" z jednej strony jest dobry, ponieważ dzięki temu wiersze Haśki nie są wbijane w szablony typu „co autor miał na myśli?” przez co nie są obdzierane z całego piękna i niezwykłości, którą każdy musi odkryć w wierszu, a następnie w sobie, ale z drugiej strony jest, to krzywdzące dla tej autorki. Wydaje mi się, że przez to, że jej osoba nie jest omawiana na zajęciach, niewiele osób wie, że ktoś tworzący tak cudowną poezje istniał. A szkoda…
Dla mnie jest to niezwykle wyjątkowa kobieta, posiadająca ogromną siłę i determinację do życia. Pomimo wielu trudności, takich jak choroba, która uniemożliwiała jej normalne funkcjonowanie, ciągłe przebywanie w szpitalach ,czy nagła śmierć ukochanego męża, nie spowodowały, że się poddała. Po operacji w Stanach Zjednoczonych postanowiła pozostać w obcym kraju, żeby móc tam studiować, chociaż nie znała języka. Wykazała się wówczas ogromną determinacją i zawziętością.  Wiele godzin spędziła na  nauce angielskiego, aby zrozumieć treści przekazywane na wykładach, czy przygotować się do egzaminów. O podróży do Stanów i jej ogromnej determinacji w zdobywaniu wiedzy można przeczytać w "Opowieści do przyjaciela", której poświecę kiedyś osobny wpis na blogu.
Do wierszy Haliny wracam bardzo często. Były ze mną zarówno w dobrych jak i zły momentach mojego życia. Dzięki nim odnajduję spokój, wiarę, nadzieję i harmonię. Jej twórczość jest wyjątkowa, pozawala się zatrzymać na moment, każdy odnajdzie w niej coś innego, coś co będzie tylko jego.
Jej poezja jest niezwykła, prosta, a zarazem skomplikowana, doskonale opisująca wszystkie uczucia, oraz emocje. W swoich wierszach porusza takie tematy jak: miłość, przyjaźń, tęsknota, namiętność, odrzucenie, strach, śmierć, zwątpienie. Każdy w jej wierszach odnajdzie coś innego, odnajdzie cząstkę siebie.
autor zdjęć: zaczytana

6 komentarzy: