niedziela, 20 grudnia 2015

"Utracona i odzyskana" Lucy Foley. LIEBSTER BLOG AWARDS

Tak jak obiecałam, wracam dzisiaj do was z postem literackim!
Postanowiłam, że ten post poświęcę pewnej książce, którą miałam przyjemność przeczytać w te wakacje...


Jeśli lubicie tajemnice, odkrywanie przeszłości, historie z czasów wojny, piękne krajobrazy współczesnej Korsyki, oraz miłość niekoniecznie prostą i oczywistą, to książka "Utracona i odzyskana" Lucy Foley jest właśnie dla was.

Kate jest młodą dziewczyną, która traci w katastrofie lotniczej ukochaną matkę. Babcia dziewczyny tuż przed swoją śmiercią przekazuj jej portret pewnej kobiety, okazuje się, że jest to biologiczna babcia Kate. Dziewczyna dowiaduje się również o listach, które przychodziły do jej matki, a które babcia ukrywała przed swoją przybraną córką. 
W momencie gdy nasza bohaterka pozostaje sama ponieważ najbliższe jej osoby już nie żyją, postanawia odkryć prawdziwą przeszłość swojej rodziny...
Rozpoczyna wówczas poszukiwania jakichkolwiek wskazówek, które mogłyby przybliżyć ją do odkrycia rodzinnych tajemnic. W tym momencie w jej życiu pojawia się słynny malarz mieszkający na Korsyce. Dziewczyna rozpoczyna wówczas niezwykła podróż w przeszłość...

Dużym atutem tej książki są bohaterowie, których nie można jednoznacznie określić. Thomas Strafford, słynny malarz, mieszkający na Korsyce, uważany jest za odludka, raczej zamkniętego w sobie, ceniącego swoją prywatność. Mężczyzna ten, jednak z jakich powodów zgadza się na spotkanie z Kate, zaprasza ją nawet do swojego domu. 
Co łączy go z Kate? Co wspólnego ma z portretem, który przedstawia biologiczną babcie dziewczyny? Jakie tajemnice skrywa? Czy pomoże Kate w odszukaniu jej prawdziwej rodziny? 
     Mamy również postać Olivera, wnuka Strafforda, który przebywa u swojego dziadka na Korsyce. Mężczyzna ten jest nie zadowolony z przyjazdu Kate, otwarcie okazuje jej swoja niechęć. Oliver ma również swoje tajemnice... Przyjechał do dziadka, aby odpocząć, od swojego dotychczasowego życia...
Kim okaże się Oliver? Jakie tajemnice skrywa? Czy polubi Kate? Jaką rolę odegra w życiu dziewczyny? 
No i oczywiście najważniejsze pytanie, czy Kate odnajdzie swoją biologiczną babcie? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania koniecznie sięgnijcie po książkę Lucy Foley, bo naprawę warto!

Moim zdaniem jest to bardzo dobra książka, która w doskonały sposób łączy przeszłość z teraźniejszością, dzięki opowieścią Thomasa możemy cofnąć się do czasów drugiej wojny światowej, a także poznać treść pewnego ważnego listu. "Utracona i odzyskana" pokazuje niesamowitą historię ludzi, których w trudnych wojennych czasach połączyła niesamowita, ale jednak dość tragiczna miłość. Jest to historia, która momentami wzrusza, a czasami wręcz przeraża, jednak cały czas daje nadzieję.

Język jest prosty, a zarazem barwny, w doskonały sposób oddaje piękno współczesnych krajobrazów Korsyki, przeżyć bohaterów, a także czasy drugiej wojny światowej. Ostatnio zostałam nominowana przez dwa blogi :
http://www.ksiazkowezacisze.blogspot.co.uk/ http://slowniksztuki.blogspot.com/ do tagu, zabawy (LIEBSTER BLOG AWARDS) polegającej na odpowiedzeniu na 11 pytań, jednak przez ciągły brak czasu nie mam kiedy zrobić z tego osobnego postu, dlatego postanowiłam, że odpowiem na nie w tym miejscu. 
Te dwa blogi nominowały mnie do tej samej zabawy, jednak pytania są różne, dlatego postanowiłam, że odpowiem na wszystkie.


1. Skąd pomysł na taką nazwę bloga?
Literatura pełni w moim życiu bardzo ważną rolę, mam z nią do czynienia nie tylko w wolnym czasie, ale również moje studia zmuszają mnie do ciągłego przebywania w obrębie książek. Po za tym, sięgam po różne książki, jednego dnia czytam współczesny romans, a następnego zagłębiam się w twórczość Mickiewicza, czy Gombrowicza, dlatego Literacki wszechświat :)
2. Kim chciałaś/chciałeś zostać w dzieciństwie?
Nauczycielką języka polskiego.
3. Twoja ukochana książka z dzieciństwa to...
"Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren
4. Czy jest jakaś piosenka, która kojarzy Ci się z jakąś książką? Jeśli tak, to jaka?
Raczej nie mam takiej piosenki. 
5. Jak jest Twoja ulubiona pora roku?
Zdecydowanie jest to wiosna, ponieważ wtedy wszystko wydaje się piękniejsze, cała przyroda budzi się na nowo do życia, w powietrzu unosi się niesamowita atmosfera zachęcająca do podejmowania różnych działań, a  ludzie wydają się szczęśliwsi i pozytywniej nastawieni do otaczającego ich świata. 
6. Czytasz w komunikacji miejskiej?
Tak, praktycznie codziennie czytam w autobusie, kiedy dojeżdżam na uczelnię.
7. Skąd pomysł na założenie bloga?
Lubię czytać oraz pisać, dlatego postanowiłam stworzyć miejsce gdzie będę mogła podzielić się z innymi moimi przemyśleniami :)
8.Jakie marzenie z dzieciństwa najbardziej zapamiętałeś/ zapamiętałaś? Sprawdziło się?
Jak każdy miałam i mam mnóstwo marzeń, część się spełniła, część może się dopiero spełni. Nie mogę wybrać jednego, bo każde na swój sposób było wyjątkowe! :)
9. Film, które poleciłbyś/ poleciłabyś każdemu to...
Jest to blog literacki, więc zdecydowanie polecam najnowszą ekranizację "Małego księcia",każdy powinien zapoznać się z tą niezwykłą książką, a także obejrzeć ten film, aby uświadomić sobie co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu.
10. Jak reagujesz na to, jak dostaniesz nietrafiony prezent?
Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak "nietrafiony prezent", ten kto dawał nam ten prezent, chciał sprawić nam radość, przyjemność, więc nie możemy tego odrzucić, czy wymienić w sklepie na coś innego. Uważam, że powinniśmy cieszyć się z każdego prezentu, liczy się przecież sam gest, to że ktoś o nas pomyślał, że poświęcił swój czas, pieniądze. Taki prezent nie musi zajmować honorowego miejsca w wystroju naszego mieszkania, ale też nie powinien zostać odrzucony.
11. Lubisz adaptacje filmowe książek?
Zdecydowanie wolę czytać książki :)


1. Czy masz ulubioną piosenkę świąteczną?
Raczej nie mam takiej piosenki, każda która mówi o świętach ma w sobie jakąś magię :)
2. Priorytetowa książka, jaką musisz przeczytać przed nowym rokiem 2016
Chciałabym dokończyć czytać cykl "Pieśni lodu i ognia" Georga R. R. Martina.
3. Kupujesz książki czy raczej wypożyczasz je w bibliotekach?
Kupuję i wypożyczam, ponieważ z jednej strony uwielbiam nowe książki, takie które będą należeć tylko do mnie i będę miała możliwość powrócić do nich w dowolnym momencie, ale z drugiej strony lubię biblioteki, lubię w nich szukać książek, zwłaszcza tych starszych z pożółkniętymi już kartkami.
4. Czy masz kogoś, z kim możesz swobodnie dyskutować o książkach?
Mam to ogromne szczęści, że znam takich osób dużo, często rozmawiamy o różnych książkach i naszych odczuciach po ich przeczytaniu.
5. Lubisz oglądać booktuberów? Jaki/a jest twój/ twoja ulubiony/a?
Nie oglądam.
6. Jaka jest twoja ulubiona serialowa postać?
Ciężko wybrać jedną, w każdym serialu jest ktoś kto zasługuje na to miano :)
7. Gdybyś miał/a napisać i wydać książkę, z jakiego gatunku by była?
Może była by to książka przygodowa, z elementami romansu, fantastyki... Jest tyle możliwości! :)
8. Czy masz jakieś sposoby na przezwyciężanie blokady twórczej?
Bardzo rzadko miewam taką blokadę, dlatego nie opracowałam  na nią jeszcze żadnych sposobów.
9. Czytasz książki ze słuchawkami na uszach czy wolisz ciszę i spokój?
Zdecydowanie wolę ciszę i spokój.
10. Ulubiony album muzyczny
Ostatnio jestem zakochana w nowej płycie Dawida Podsiadło.
11. Jaka jest według ciebie, największa wada bycia blogerem?
Bycie blogerem chyba nie ma wad :)


Moje 11 pytań:
1. Czy masz taką książkę do której często wracasz?
2. Czytasz poezje? Jeśli tak, to jakich poetów lubisz?
3. Jaki jest twój ulubiony serial?
4. Masz swoją ulubioną lekturę szkolną?
5. Ile w tym roku przeczytałeś/ przeczytałaś książek?
6. Jaki jest twój ulubiony zespół muzyczny?
7. Masz swój ulubiony gatunek literacki?
8. Dlaczego prowadzisz bloga?
9. Próbowałeś/ próbowałaś napisać kiedyś swoją książkę?
10. Czym dla ciebie jest literatura?
11. Co sądzisz o przygotowywaniu postanowień noworocznych?


Tak jak już wspominałam, nie mam ostatnio na nic czasu, więc nie do końca systematycznie śledzę wasze blogi, dlatego nie orientuję się, kto brał już udział w tej zabawie, a kto nie. Postanowiłam więc, że nie będę nikogo nominować, jeśli, ktoś nie brał jeszcze udział w zabawie, a chciałby wziąć, niech skopiuje moje pytania i udzieli na nie odpowiedzi :)

Pozdrawiam! 10 komentarzy:

 1. Książka chyba tym razem nie jest dla mnie. Zbytnio nie przepadam za tematem wojny i skomplikowanej miłości, ale za to Twój tag bardzo mnie zainteresował. Przyjemne odpowiedzi i fajnie się tylu nowych rzeczy o Tobie dowiedzieć. :)
  Pozdrawiam,
  Geek of books&serials&films

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdy lubi takie tematy, ale ta książka nie jest tylko o wojnie. Przeszłość, wojna jest wspomnieniem, historią, która ma wpływ na teraźniejszość, więc może ci się jednak spodoba, takie połączenie teraźniejszości z przeszłością :) Cieszą się, że podoba ci się tag, w zabawie wzięłam udział, właśnie po to, żebyście wy - czytelnicy, trochę lepiej mnie poznali :)

   Pozdrawiam! :)

   Usuń
 2. Może skuszę się do przeczytania tej pozycji! Masz super bloga! Baardzo miło się czyta.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) A książkę, naprawdę polecam! :)

   Usuń
 3. Uwielbiam takie powieści, które łączą przeszłość i teraźniejszość. Tej jeszcze nie znam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz takie książki, to ta na pewno ci się spodoba :)

   Usuń
 4. jakoś wcześniej nie zwróciłam uwagi na tę powieść, ale po Twojej recenzji to się zmieniło :) Będę jej szukać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie słyszałam o tej książce, ale koniecznie będę musiała ją przeczytać. Ostatnio bardzo polubiłam takie zawiłe historie. :)

  Pozdrawiam, Daria.
  Podróże w książki

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej książki, ale wydaje się ciekawa. LBA super, lubię dowiadywać się nowych rzeczy o blogerach :D

  OdpowiedzUsuń