poniedziałek, 26 września 2016

"Paryski architekt" Charles BelfoureKsiążek opisujących trudną sytuację Żydów w czasie II wojny światowej powstało do tej pory mnóstwo. Wiele razy czytaliśmy już o masowym mordowaniu tych osób, o nieludzkim traktowaniu, przesłuchiwaniu, czy wywożeniu ich do obozów. Dlaczego więc warto po raz kolejny sięgnąć po książkę poświęconą tej tematyce i przeczytać "Paryskiego architekta"?


Trwa II wojna światowa. Świat coraz bardziej pogrąża się w chaosie. Bombardowania oraz śmierć milionów ludzi stają się codziennością. Nikt nie może czuć się bezpiecznie, ponieważ w każdym momencie może zginąć. 
Paryż również znajduje się pod niemiecką okupacją, a głównym celem gestapo jest wymordowanie wszystkich Żydów. Ktoś jednak konstruuje wymyślne kryjówki, często pod nosem nazistów, ratując tym samym kolejne osoby.

Lucien jest młodym, obiecującym architektem z dużymi ambicjami. Pragnie tworzyć budynki, które będą podziwiane przez kolejne pokolenia. Wybuch wojny jednak krzyżuje mu wszystkie plany. Mała ilość zleceń, coraz wyższe ceny żywności, powodują, że młody architekt znajduje się w ciężkiej sytuacji.
Pewnego dnia, zupełnie nie spodziewając się, otrzymuje od francuskiego biznesmena Manet`a, propozycję zaprojektowania fabryki dla Niemców. Postawiony zostaje mu jednak jeden warunek, żeby otrzymać zlecenie musi stworzyć kryjówkę dla pewnego Żyda. W czasach wojny jakakolwiek próba pomocy Żydom karana jest śmiercią, albo wywozem do obozu jednak skuszony dużymi pieniędzmi Lucien postanawia skonstruować ukrycie dla przyjaciela Manet`a.
Z czasem okazuje się, że takich zleceń biznesmen ma więcej... 
Architekt ma świadomość grożącego mu niebezpieczeństwa, dlatego też podchodzi do tych zleceń bez emocjonalnego zaangażowania. Początkowo nie chce nawet znać nazwisk, ani historii osób, którym pomaga.  Z drugiej jednak strony czuje dumę, że chociaż w taki sposób może pomóc swojemu państwu w walce z okupantem. Czerpie radość z tego, że pomimo dokładnych przeszukiwań mieszkań, gestapo nie może znaleźć osób, które się w nich ukrywają.

Oprócz pomagania Żydom Lucien współpracuje również z Niemcami projektując dla nich fabryki. Traktuje to jako zwykłe zlecenie. Pragnie tworzyć, więc nie widzi powodu dla którego nie mógłby tego robić. Pewne sytuacje uświadamiają mu jednak, że jest w ogromny niebezpieczeństwie, nie tylko z powodu wymyślania kryjówek dla Żydów, ale również dlatego, że może zostać uznany za kolaboranta i zastrzelony przez paryskie podziemie za pomoc nazistom w budowaniu fabryk.


Pisarz pokazuje w swojej książce bardzo różnych od siebie ludzi, którzy próbują odnaleźć się w strasznej wojennej rzeczywistości.
Jak w każdym społeczeństwie, tak i wśród mieszkańców Paryża są ludzie źli, którzy czerpią satysfakcję z krzywdy innych, dlatego bez mrugnięcia oka donoszą na swoich żydowskich sąsiadów. Są również ludzi, którzy wydają żydowskie rodzinny w ręce gestapo ze strachu, ponieważ Niemcy potrafią wymordować całą kamienicę tylko dlatego, że w jednym z mieszkań ukrywał się jakiś człowiek żydowskiego pochodzenia. Wśród paryskiego społeczeństwa wyróżniają się także osoby, które potrafią poświęcić własne życie, aby ochronić innych.

Dużym plusem tej książki są bohaterowie, których nie można jednoznacznie osądzić. Ludzie ci przechodzą wewnętrzne przemiany. Nie są wielkimi, nieustraszonymi bohaterami gotowymi na każde poświęcenie. Zastanawiają się, czy warto komuś pomóc, boją się o własne życie, zachowują ostrożność, ale robią czyny godne naśladowania. Pomimo strachu narażają własne życie, aby pomóc innym, nie godzą się na nieludzkie traktowanie, tylko ze względu na to, że ktoś ma takie, a nie inne pochodzenie.

Książka pokazuje również jak wyglądał Paryż podczas niemieckiej okupacji. Bohater wspomina o godzinie policyjnej, o znikaniu ludzi, wywożeniu do obozów, czy rozstrzeliwaniu niewinnych. Autor zamieszcza w książce brutalne opisy przesłuchań. Czytelnik dostaje również historie Żydów, którzy żyją w ciągłym strachu i ukrywają się w przeróżnych miejscach, aby nie zostać zabitym przez niemieckich żołnierzy.

W książce znajdują się także motywy miłosne. Czytelnik jest świadkiem zdrad małżeńskich oraz spotkań kochanków. Ludzie wdają się w romanse nie tylko z powodu miłości, nudy w związkach, ale również po to, aby osiągnąć jakieś korzyści.

Książka jest naprawdę interesująca, trzyma w napięciu. Czasami jest może trochę przewidywalna, ale za moment pokazuje nam jak mało jeszcze wiemy o bohaterach, czy panującej sytuacji. Napisana jest ciekawym językiem przez co czyta się ją sprawnie  i zainteresowaniem. 25 komentarzy:

 1. Zachęcająca recenzja, ale to chyba nie dla mnie :c
  Nominowałyśmy Cię do LBA ^^
  http://bibliotekatajemnic.blogspot.com/2016/09/1-liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytam książek z wątkiem wojny ale skoro wplecione są miłości? Sama nie wiem, czuje że to będzie pouczająca lektura ale chyba nie chce się dołować za bardzo

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak szczerze, to fabuła wydaje się interesująca. Taka inna od tych wszystkich, które wiążą się z 2 wojną światową. Lucien to chyba przyjemna postać, prawda? Nie mówię, że taka całkiem dobra. Nie czytam historycznych książek, ale ta... No nie wiem, ta jakoś przyciąga. Okładka też czarująca. I w ogóle czytając książkę dowiadujemy się na pewno wiele rzeczy o więzieniu Żydów itp. No zobaczymy jeszcze :)
  Pozdrówka!
  http://magia-ksiazek-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lucien jest postacią, której od samego początku się kibicuje, pomimo tego, że nie jest bohaterem idealny, całkowicie dobrym i oddanym. Ale chyba właśnie, te jego wady sprawiają, że czytelnik go lubi i mu kibicuje, bo przecież w normalnym życiu nie ma ludzi idealnych ;)

   Usuń
 4. Tematyka jak najbardziej moja, uwielbiam książki, których akcja osadzona jest w czasach wojennych. I cieszy mnie, że mam tę książkę na swojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zainteresowałaś mnie tą recenzją, tym bardziej, że zawsze mnie intersował temat Żydów podczas II wojny światowej, ksiazki o tej tematyce czytalam juz w liceum. Chetnie sięgnie po tę powieśc, o ile uda mi sie ją znaleźć.. no i jeszcze jeden plus. Miejsce akcji.. ukochany Paryż <3
  Pozdrawiam cieplo!;)
  (recenzentka-ksiazek.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm czytam recenzję i właściwie sama nie wiem czy to książka dla mnie :) Niby zapowiada się ciekawie, jednak wydaje mi się, że czegoś mi w niej brakuje..
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Tematyka bardzo mnie interesuje, chętnie siegne po ten tytul

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś bardzo często sięgałam po takie książki. Do dziś pamiętam " Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej. Ostatnio coraz częściej spotykam się w blogosferze z recenzjami książek poświęconych tematyce wojennej. I moja ochota na nie rośnie z każdą kolejną :)
  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę dodać, że okładka jest urzekająca :)

   Usuń
 9. Ostatnio sporo książek wspartych tą tematyką pojawia się u mnie, tak jakbym chciała nasycić się tym klimatem, skłonić do wielu refleksji. Dlatego i ta książka zostaje dopisana do listy publikacji, na które warto zwrócić uwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Meh, zawsze odstrasza mnie napis na okładce: "Bestseller New York Timesa" XD Nie wiem czemu, ale z automatu mam mniejszą ochotę na lekturę. Okładka fajna, tematyka - raczej nie dla mnie. II Wojna Światowa zdecydowanie nie jest moim ulubionym czasem w historii. Zwłaszcza, że to chyba amerykańskie dzieło? A oni mają do tych czasów bardzo specyficzne podejście...
  http://drewniany-most.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Takich bohaterów zawsze trudno jednoznacznie osądzić. Tematyka, choć trudna, bardzo mnie interesuje i myślę, że kiedyś z chęcią do tej książki zajrzę. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nigdy nie lubiłam historycznych powieści i raczej nie sięgnę również po tę ksiażkę...
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Po pierwsze - bardzo dobra recenzja! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ostatnio gdzie nie wejdę tam wojenna tematyka. Niestety nie dla mnie. Nie dobrnęłabym do końca...
  Pozdrawiam,
  Zaczytana Wiedźma
  ZaczytanaWiedźma.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Kto wie, może kiedyś skuszę się na tę pozycyję :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ostatnio właśnie taka tematyka jak owej książki gości w moim sercu i biblioteczce. Myslę, że warto po nią sięgnąć ;-)

  www.molinkaksiazkowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam wrażenie że Francuzi uważani są głownie przez nas, Polaków, na wielkich tchórzy, a wszystko przez zachowanie podczas II wojny światowej, kiedy tak szybko poddali się wrogowi. ja uważam że nie należy oceniać całego narodu przez pryzmat decyzji ludzi u władzy - jak dla mnie na pewnie mieszkało tam wiele osób, które narażały życie, aby ratować ludzi. Tę książkę chętnie poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Strasznie fascynuje i ciekawi mnie II wojna światowa na historii, jak i w książkach. Gdy skończyłam czytać ,,Złodziejkę książek" stwierdziłam, że muszę poznać więcej takich historii, także na pewno sięgnę! :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
  SZELEST STRON

  OdpowiedzUsuń
 19. Brzmi naprawdę fajnie przyznam, że unikam tematu wojny, ale po tę książkę chętnie bym sięgnęła. :)
  Pozdrawiam!
  http://sunny-snowflake.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 20. Opis książki brzmi niezwykle zachęcająco. Lubię takie historie.

  OdpowiedzUsuń