sobota, 25 marca 2017

"Marianna" Magdalena Wala


Upadek powstania listopadowego, niestabilna sytuacja polityczna, brak poczucia bezpieczeństwa, liczne aresztowania, konfiskaty majątków, a w tym wszystkim ona - Marianna. Młoda dziewczyna, która postanowiła zawalczyć o swój kraj. 

Akcja powieści rozgrywa się w Polsce, tuż po upadku powstania listopadowego. Codziennością są wówczas liczne aresztowania, konfiskaty majątków oraz zsyłki na Sybir. Powstańcom jak i im rodzinom grozi wielkie niebezpieczeństwo. W podobnej sytuacji znajduje się Marianna, która wraca z frontu. Aby dotrzeć do domu, chowa się po lasach oraz przemieszcza się jedynie nocą, aby nie zostać zauważoną. Kiedy przybywa do domu okazuje się, że rzeczywistość, którą tak dobrze znała, całkowicie się zmieniła. W obawie przed władzami rosyjskimi, nie mogła oficjalnie przyznać się do udziału w powstaniu, więc jej ojciec sądzi, że uciekła z kochankiem. W jego oczach jest zhańbiona, poza tym, w okolicach dochodzi do aresztowań, więc ukrywając się we własnym domu naraża na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i swoich najbliższych. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest małżeństwo z pewnym, tajemniczym Michałem...

Marianna, to młoda kobieta, która ma odwagę przeciwstawiać się tradycji i przyjętym obyczajom. Aby brać czynny udział w walkach powstańczych, przebiera się za mężczyznę i na frocie ukrywa swoją prawdziwą tożsamość. Pragnie działać, nie znosi bezczynności, dlatego tak bardzo drażnią ją typowe kobiece zajęcia, które polegają przede wszystkim na dbaniu o swój wygląd oraz towarzyszeniu mężczyźnie. Jest to postać niezwykle charyzmatyczna i odważna. Jak, więc poradzi sobie jako żona niezwykle bogatego szlachcica? 

Michał, to członek niezwykle wpływowej i bogatej szlacheckiej rodziny. Jest bardzo skryty, zamknięty w sobie, wręcz odpychający. Jest wściekły, gdy matka po raz kolejny zmusza go do małżeństwa. Dlatego, też początkowo traktuje Mariannę bardzo oschle. Skrywa również pewne tajemnice, które z czasem zaczynają wydawać się coraz bardziej przerażające. 

Magdalena Wala oddaje w ręce czytelnika dobrze napisany i przemyślany, historyczny romans. Książka dopracowana jest w najmniejszym szczególe. Czytelnik zostaje wprowadzony przez pisarkę w świat XIX wiecznej Polski. Zgłębiając się w lekturze, może poczuć ówczesny klimat oraz panujące w tym okresie zasady. Oprócz dobrze przedstawionego tła historycznego, książkę wyróżnia wciągająca i intrygująca tajemnica. Poza tym dużym plusem powieści są  niejednoznaczni bohaterowie. 
Książka, ta pokazuje również, że kobieta nie musi jedynie ładnie wyglądać i stanowić tło dla mężczyzny. Marianna udowodniła, że drobna i młoda dziewczyna, może na równi z mężczyznami walczyć na froncie z wrogiem, a także wykazując się cierpliwością, dotrzeć do serca nawet najbardziej zamkniętego i wyniszczonego emocjonalnie mężczyzny.

Czytaliście już "Mariannę"?  Co sądzicie o tej książce? A może macie ją dopiero w planach? 14 komentarzy:

 1. Jeszcze nie czytałam, ale mam książkę w planach! Może niedługo uda mi się po nią sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydaje mi się ciekawa, bardzo lubię czasy zaborów, powstań, ale niestety nie jestem fanką romansów. Jeszcze się zastanowię, na razie nie wiem, czy sięgnę po tę powieść.
  Pozdrawiam!
  http://sunny-snowflake.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest taki typowy romans, raczej próba odnalezienia się w nowej, zupełnie obcej rzeczywistości, a także ukazanie rodzącego się w trudnych czasach uczucia ;)

   Usuń
 3. Choć lubię romanse, to jednak nie umiem się wczuć w powieści historyczne i ich klimat. Dlatego tę książkę sobie odpuszczę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja natomiast, jeśli sięgam po romans, to tylko ten z tłem historycznym. Romanse osadzone we współczesnych czasach jakoś mnie nie przekonują, chyba dlatego, że większość z nich jest bardzo do siebie podobna i przewidywalna ;)

   Usuń
 4. Romans i historia?! To zdecydowanie książka dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubie powiesci historycznych ani romansow, ale Twoja recenzja przekonala mnie do przeczytania tej ksiazki. Czytajac podbne pubkikacje zawsze wsciekalam sie na bohaterki za to ze migaja sie od walki, skupiaja sie na tym by ladnie wygladac i pachniec. A tutaj mamy odwrotna sytuacje i to bardzo mnie ciekawi!
  Pozdrawiam! biblioteka-feniksa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. uwielbiam takie książki, mam w planach ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ze względu na czas akcji i tematykę jestem bardzo zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach, bardzo interesują mnie takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie moje klimaty, dlatego na razie nie sięgne po tą ksiązkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowania książka w moim guście! Przeczytam, oj przeczytam!

  OdpowiedzUsuń