poniedziałek, 17 kwietnia 2017

"Belfer"


"Kto zabił Aśkę Walewską?" To pytanie jakiś czas temu zadawał sobie każdy, kto zetknął się z serialem Canal+ "Belfer". 
Dzisiaj, natomiast mam dla was recenzję tej produkcji telewizyjnej, ponieważ właśnie ruszyły zdjęcia do drugiego sezonu, a pierwszy od niedawna jest możliwy do kupienia w wersji DVD. Trochę o treści 
Małe miasteczko, Dobrowice, gdzie wszyscy się znają, jeśli nie osobiście, to przynajmniej z widzenia. Odnalezione w lesie ciało młodej dziewczyny, zaburza z pozoru spokojne życie. Śmierć jednej z najlepszych uczennic w liceum, wywołuje ogromny szok wśród mieszkańców oraz przyjaciół denatki. W tym samym czasie w mieście pojawia się nowy nauczyciel języka polskiego Paweł Zawadzki (Maciej Sthur), który ma rozpocząć pracę z klasą, do której uczęszczała zamordowana dziewczyna. Nauczyciel nie skupia się jednak tylko na nauczaniu, ale rozpoczyna również prywatne śledztwo w sprawie tego wstrząsającego morderstwa. 


Bohaterowie 
Dużym plusem tego serialu są znakomicie dobrani aktorzy.Źródło
Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Maciej Sthur, wcielający się w nauczyciela języka polskiego Pawła Zawadzkiego
Jak dla mnie jest to naprawdę dobrze wykreowana postać. Sthur w roli nauczyciela jest autentyczny, zależy mu na uczniach, potrafi do nich dotrzeć, wzbudzić ich zaufanie. Poza tym nie jest to postać wyidealizowana, jak każdy człowiek ma wady, czasem ulega jakimś słabością. Jego zaangażowanie w sprawę odnalezienia mordercy Asi jest uzasadnione. Ma osobiste powody, aby dowiedzieć się całej prawdy, przez co jego postępowanie jest jeszcze bardziej autentyczne i naturalne. Źródło
Bardzo charakterystyczną postacią jest również Adrian Kuś, wykreowany przez Sebastiana Fabijańskiego. Bohater ten jest miejscowym bandytą, który prowadzi różne, niekoniecznie legalne interesy. Kuś pomimo tego, że nie zawsze postępuje zgodnie z prawem, potrafi zadbać o swojego młodszego brata. Bardzo go kocha i czuje się za niego odpowiedzialny. Jest to postać, której nie można jednoznacznie ocenić, wtłoczyć w jakieś utarte schematy. Raz się go nienawidzi, za moment natomiast uwielbia. Jego zachowanie, ruchy, mowa, wygląd, stanowią idealną całość.

Poza tym w serialu występują tacy aktorzy jak Grzegorz Damięcki wcielający się w role Molędy, lokalnego biznesmena, który nie zawsze działa zgodnie z prawem. Magdalena Cielecka zagrała natomiast jego żonę Katarzynę. Jest to kobieta, która pragnie pomagać innym, prowadzi fundację, jednak nie radzi sobie z tym co dzieje się w jej rodzinie. 
Obsadę serialu stanowią również Robert Gonera, Aleksandra Popławska. Łukasz Simlat, Paweł Królikowski, Krzysztof Pieczyński, Piotr Głowacki, Katarzyna Dąbrowska, Joachim Lamża, Józef Pawłowski, czy Katarzyna Sawczuk. 

Warto zwrócić szczególną uwagę również na młodych aktorów, wcielających się w rolę licealistów, którym przyszło zmierzyć się ze śmiercią swojej koleżanki. Mamy tutaj bardzo różnych bohaterów. Występują tutaj osoby, które pragną znaleźć mordercę Asi, są również tacy, którzy próbują odkryć niebezpieczne tajemnice, skrywane przez wpływowych mieszkańców Dobrowic. Ci młodzi ludzie są jednak typowymi nastolatkami, którzy pragną się dobrze bawić. Mają różne pomysły, nie zawsze bezpieczne i legalne, nie radzą sobie czasami z własnymi emocjami, mają także problemy w domu.

Według mnie jest to naprawdę dobry kryminał z ciekawą intrygą, która z odcinka na odcinek coraz bardziej wciąga widza. W serialu panuje bardzo dobry klimat, który potęgują skrywane tajemnice. Mamy tutaj też kilka wątków, które w świetny sposób się ze sobą wiążą, przez co serial nie jest ani nudny, ani przewidywalny. Napięcie jest idealnie spotęgowane, co powoduje, że widz ciągle jest ciekawy tego co się wydarzy. Morderca nie jest oczywisty, ponieważ zarzuty przerzucane są z jednego bohatera na drugiego. Tak naprawdę do samego końca nie wiadomo, kto stoi za tą zbrodnią. 


Jak każdy serial, tak i "Belfer" ma kilka minusów, ale nie są one aż tak poważne, żeby odbierały przyjemność z oglądania. Znacie ten serial, czy może jeszcze nie mieliście okazji się z nim zapoznać? 

16 komentarzy:

 1. Zachęcasz :). Aczkolwiek ja w zeszłym roku serialom powiedziałam zdecydowane "NIE!"

  Pozdrawiam serdecznie
  zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto czasami obejrzeć jakiś fajny serial ;) A ten polecam! :)

   Usuń
 2. Nie znam tego serialu, rzadko oglądam TV. Znakomita obsada.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obejrzałam na razie dwa odcinki i przerwałam. Nie porwał mnie aż tak, ale klimat miasteczka, w którym cała akcja się dzieje, bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba dać mu szansę, może nie zachwyci od pierwszej minuty, ale później jest tylko lepiej, podobnie jak w przypadku większości seriali ;)

   Usuń
 4. Obejrzę z przyjemnością, gdy tylko będę miała chwilkę wolnego czasu. Wiesz jak jest, natłok rzeczy na głowie, a Ty nie masz czasu na nic, ehh...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wiem, co to znaczy brak czasu. Sama ostatnio ledwo się ze wszystkim wyrabiam :P

   Usuń
 5. Ledwo znajduję czas na książki, więc raczej odmówię sobie obejrzenia tego serialu :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Seriale to coś, czego nie lubię. Kiedy wyświetliła mi się reklama tego serialu, bardzo żałowałam, że to właśnie serial, a nie film.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja właśnie lubię seriale, dlatego choćby, że mogę zostać ze swoimi ulubionymi bohaterami na dłużej ;) W przypadku filmu jest to jednak tylko krótka przygoda, a w serialu przyjemność oglądania rozkłada się na zdecydowanie dłuższy czas ;)

   Usuń
 7. Jak dla mnie to do tej pory najlepszy polski serial ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Oglądałam całość i serial mi się podobał, choć drażniło to, że odcinki były nierówne. Sam finał bardzo mnie zaskoczył i mam nadzieję, że drugi sezon będzie równie emocjonujący :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiele osób go wychwalało, ale jeszcze nie znalazłam czasu, żeby go zacząć. Może jak nadrobię wszystkie dotychczasowe seriale, to wtedy jak najbardziej, bo lubię kryminały.
  BOOK MOORNING

  OdpowiedzUsuń
 10. Z początku serial nie porwał mnie, ale im dalej, tym akcja bardziej się rozkręcała. Czekam na drugi sezon :)!

  OdpowiedzUsuń
 11. W wolnej chwili chętnie obejrzę, mam już na liście. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń